Nacházíte se zde: Úvod Akce a projekty Celostátní akce SKIP Březen - měsíc čtenářů

Březen - měsíc čtenářů 2017

K akci BMČ se svými aktivitami každoročně hlásí více než 400 aktivních veřejných knihoven z celého Česka! Svaz knihovníků a informačních pracovníků vyhlašuje v roce 2017 již osmý ročník celostátní akce na podporu čtenářské gramotnosti.

Plakat_SKIP_2017.jpgHlavní aktivity BMČ 2017

 

BMČ 2017 - elektronická přihláška

Čtenář roku 2017

V roce 2011 jsme v knihovnách založili novou tradici – oceňování  nejlepších čtenářů. Základním kritériem  pro výběr Čtenáře roku bývá počet výpůjček konkrétního čtenáře za uplynulý rok, jak  byl vykázán ve výpůjčním systému. Celostátní Čtenář roku je každoročně vyhlášen při předávání cen Magnesia Litera. V tomto roce hledáme nejlepší čtenářskou BABIČKU. Cílem této aktivity je posilovat společenský význam a prestiž četby a ocenit ty, kteří služby knihoven nejvíce využívají a podporují.

Doporučujeme, aby si každá přihlášená knihovna vedle tohoto základního kritéria zvolila podle své potřeby ještě další hlediska pro svoji čtenářskou babičku!

Knihovna, která vybere svoji nejlepší čtenářskou babičku, předá v období od 1. do 15.3.2017 slavnostním způsobem ocenění Čtenáře roku, tj. uspořádá nebo využije dostatečně prestižní akci, například za přítomnosti starosty, členů zastupitelstva, dalších významných představitelů obce apod. Slavnostní předání je prospěšné medializovat v místních i regionálních médiích a využít i k propagaci knihovny. Samozřejmou podmínkou by mělo být, aby vybraná čtenářská babička s oceněním a event. veřejnou prezentací také souhlasila. V druhé polovině března budou ve spolupráci s krajskými knihovnami a regiony SKIP vyhlášeny krajské vítězky. Z krajských vítězek vybereme celostátní vítězku a té bude ocenění předání 4.4.2017 v rámci předávání cen Magnesia Litera v Národním divadle v Praze.

Babička

Inspiromat pro knihovny k NEJLEPŠÍ BABIČCE:

  • BABIČKA 100x jinak – babička politička, právnička, sportovkyně, umělkyně, knihovnice
  • 3D BABIČKA – hodinová babička, půjčovna babiček
  • Recept na nejlepší BABIČKU – vnoučata představují svoji babičku různými způsoby
  • BABIČKA bavička J
  • Moje BABČA – s BABČOU mne baví svět
  • BABISTAR – soutěž o nejhezčí BABIČKU
  • Za vším hledej BABIČKU – orální historie rodiny, města a obce
  • BABIČKY píší wikipedii

ATLAS BABIČEK

Celostátní fotografická soutěž, která bude 1. března otevírat celostátní akci BMČ a v knihovnách se budou fotit čtenářské babičky, fotografie budou uveřejněny na facebookové stránce SKIP ČR. Vítězka, která získá nejvíce lajků bude pozvána na dvoudenní poznávací a kulturní víkend v Praze.

ATLAS BABIČEK – vznikne v elektronické podobě a bude využit v rámci aktivit SKIP.

Biblioweb 2017

biblioweb.gif

Osmnáctý ročník soutěže o nejlepší webové stránky knihoven. Ve své kategorii mohou soutěžit všechny typy knihoven Cílem soutěže je udržovat kvalitu webových stránek knihoven na dostatečné úrovni, případně ji dále zvyšovat a dosáhnout, aby knihovnické www stránky sloužily jejich návštěvníkům jako spolehlivý zdroj informací o knihovnách i jejich službách a přilákaly je do nich. Soutěž je podporována Asociací krajů ČR.

Noc s Andersenem 2017

VNsA2017_plakat.jpgyvrcholením letošního BŘEZNA bude již sedmnáctá Noc s Andersenem, která letos připadla na 31. března. Více informací na www.nocsandersenem.cz .

Vážení a milí přátelé pohádkové noci,
jistě jste zaregistrovali, že partnerem v příštím pohádkovém nocování budou hrdinové Čtyřlístku. A protože vzniká speciální, úžasné, jedinečné číslo tohoto populárního časopisu, dovolujeme si vás upozornit na lákavou nabídku. Máte možnost objednat už nyní v předstihu pro všechny vaše děti číslo k NsA, jeden výtisk je za 30,- Kč. V tomto čísle bude také vyhlášena výtvarná soutěž, podrobnosti najdete právě zde. Protože nakladatelství musí stanovit výši nákladu, prosíme, v případě vašeho zájmu, objednejte co nejdříve, jak píší ze Čtyřlístku :

Časopis vychází 17.2. a do tisku jde 1.2.2017. Knihovny a další subjekty mohou hlásit objednávky do pátku 27.1.2017.

Objednávací formulář: http://www.skipcr.cz/akce-a-projekty/formulare/objednavka-specialniho-cisla-casopisu-ctyrlistek-2013-noc-v-knihovne

Akce dokumentů