Nacházíte se zde: Úvod Odborné orgány Klub školních knihoven Archiv akcí Školní knihovny – přežitek nebo potřeba?
Chyba
Při zobrazování portletu došlo k chybě.
 

Školní knihovny – přežitek nebo potřeba?

Fotogalerie

Školní knihovny - přežitek nebo potřeba? Tak zněl název semináře, který se konal 8. března 2012 v prostorách Školního informačního centra ZŠ Ostrava – Hrabůvka, Provaznická 64, p.o. Organizačně se na něm podílel Klub školních knihoven SKIP ČR, Moravskoslezská vědecká knihovna v Ostravě a ZŠ Provaznická 64. Název semináře měl vyvolat diskusi nad tím, zda jsou školní knihovny i v dnešní době, kdy máme hustou síť knihoven veřejných stále potřebné nebo zda je to pouze přežitek dob dávno minulých.

Školní knihovny mají v naší zemi dlouholetou tradici, která sahá až do roku 1849. Vzhledem k tomu, že jsou v současné době zřizovateli škol obce a kraje, tak není činnost školních knihoven ze strany MŠMT nijak usměrňována a je tedy plně v kompetenci ředitele školy, zda a jaká knihovna ve škole bude. Proto se tedy můžeme setkat s knihovnou, která stále sídlí v kabinetě a pro žáky představuje tajemnou 13. komnatu, ale stále více se setkáváme s trendem, kdy jsou stávající školní knihovny přeměňovány díky dotacím z fondů EU v moderně a funkčně vybavená informační centra.

Mají – li ale tato centra plnit svou funkci plnohodnotně, je nezbytné, aby kromě prostor a vybavení měly profesionální obsluhu. Což znamená pracovníka s knihovnickým vzděláním, který bude tyto služby zajišťovat. Existuje řada školních knihoven, které tyto podmínky splňují, avšak stále nad nimi převažuje počet školních knihoven, které je nesplňují.

Cílem semináře bylo seznámit pracovníky školních knihoven bez knihovnického vzdělání s možnostmi vzdělávání v tomto oboru, představit instituce, které jim mohou jejich práci usnadnit a nabídnout zajímavé způsoby práce se čtenáři.

Jelikož se seminář konal v Mezinárodní den žen, nechyběla jako poděkování lektorům také květina. Rozdávala se nově vypěstovaná odrůda. Dámy obdržely Tuli-Pány a jediný muž na semináři obdržel Tuli-Paní, aby nepřišel zkrátka. Účastníci si odnesli spoustu propagačních materiálů a mezi nimi i výtisk periodika Řízení školy, které bylo věnováno pro tyto účely.

S příspěvky vystoupili:

Mgr. Jana Leparová, Moravskoslezská vědecká knihovna v Ostravě

Možnosti vzdělávání školních knihovníků

Mgr. Radmila Indráková, Pedagogická knihovna J.A. Komenského v Praze

Centrum pro školní knihovny

Mgr. Roman Giebisch, Ph.D., Národní knihovna ČR

Co znamená zkratka SKIP?

Bc. Romana Ráblová, správce Školního informačního centra, předsedkyně Klubu školních knihoven SKIP ČR

Klub školních knihoven , Se školní knihovnou na cestách

Mgr. Jiřina Kudelová, Univerzitní knihovna Slezské univerzity v Opavě

Biblioterapie – léčba knihou

Mgr. Eva Katrušáková, zakladatelka a ředitelka o.p.s. Celé Česko čte dětem

Klub škol, které čtou

 

 

 

 

Více informací o této události...

Událost
Čas 08.03.2012
od 08:30 am do 11:55 am
Místo Ostrava-Hrabůvka
Jméno
Kontaktní telefon 737 924 892
Přidat událost do kalendáře vKalendář (Windows, Linux)
iCal (Mac OS X)

Přihláška

Facebook

Bulletin SKIP

Wikipedie

Knihovnické akce