Nacházíte se zde: Úvod Regiony 02 Středočeský region AKCE Knihovnické putování Knihovnické putování 2017 Jak jsme putovali v Poděbradech

Jak jsme putovali v Poděbradech

Ve středu 31. května 2017 jsme uskutečnili další putování po zajímavých knihovnách Středočeského kraje. Letos jsme navštívili nově zrekonstruovanou Městskou knihovnu v Poděbradech v počtu 25 zájemců. Vedoucí knihovny Vladimíra Zemánková nám připravila pestrý program.

Ráno jsme zahájili prohlídkou nové městské knihovny. Všechny prostory knihovny jsou velmi vkusně a zajímavě designově sladěny. Od barvy regálů, třídníků, orientačních tabulí po křesílka, stolečky a ostatní nábytek. Přestože jsou knihy vybaveny bezpečnostními pásky a východy opatřeny branami, naleznete všude vypouklá skla či upozornění o sledování prostoru bezpečnostní kamerou.

dospele.jpg

Vedle této určité "přísnosti" (která je však, dle mého názoru, zcela na místě) knihovna nabízí velmi pestrou škálu služeb. Od tradičního půjčování knih a časopisů či budovaný fond regionální literatury po půjčování hudebních CD, DVD a audioknih. Zájemci si mohou půjčit i mapy nebo čtečky e-knih. Zároveň je poskytován přístup na bezplatný internet či wifi, od klasických reprografických služeb po skenování, laminování či kroužkovou vazbu. Ani donášková služba není něco, co by poděbradská knihovna opomíjela.

V oddělení pro dospělé čtenáře mne zaujalo velké množství knih ve volném výběru (pouze 3000 ks ve skladu z celkových 80 000 svazků!!!). Zároveň četné koutky na spočinutí s knihou, které nabízely nejen soukromí, ale i pohodlí. Na bocích regálů byly nainstalovány závěsné rámy, které nabízely knihy autorů, kteří v daném období slavili životní jubileum. Medailon autora samozřejmě nechyběl.

autori_medailony.jpg

Oddělení pro děti oslnilo a věřím, že takto působí i na malé čtenáře. Děti si mohou knihy číst či prohlížet na malém pódiu s polštářky a hračkami či v mnohých pestrobarevných sedacích vacích. Historicky vzácný komín byl obmotán sítí, na které se třpytily perlorodky spolu s obrázky mořských živočichů - pro malé lovce perel jistě velké lákadlo. Mezi již základní vybavení oddělení patří půjčování deskových her či tématickych kufříků. Kromě útulnosti a pohodlí též oddělení nabízelo i přebalovací pult, které maminky s malými dětmi jistě ocení.

lovci_perel.jpg

Velmi prakticky působilo rozdělení studovny a čítárny. V knihovně naleznete též hudební oddělení a informační oddělení. Velmi mne zaujal nápad s elegantním zvonkem na stolku knihovnice, kterým čtenář mohl důstojně přivolat obsluhu. Vzhledem k členitým prostorům je toto jistě velmi praktické. Zašli jsme se podívat též do právě připravovaného dětského klubu, který je vymalován komiksovými postavami.

Kromě knihovny proběhla i prohlídka historického centra spolu s průvodkyní PhDr. Janou Hrabětovou, která nás seznámila s historií města a lázeňství. Následoval oběd, který se konal na otevřeném nádvoří. Kromě stolů a lavic k posezení je zde šachový stolek, kdy si zájemci o hru mohou zapůjčit figurky v knihovně.

park.jpg

S městským výletním vláčkem jsme se po obědě přemístili na pobočku Žižkov a pobočku Přední Lhota. Obě návštěvy byly přínosné pro srovnání jak činností poboček městských částí, tak poboček na úrovni obecních knihoven.

lhota.jpg

Z celého dne jsme si odnesli mnoho zážitků, dojmů a cenných informací. Velké díky paní Zemánkové za péči, kterou nám se svými kolegyněmi a kolegy věnovali, a přeji celému kolektivu poděbradské knihovny mnoho zdaru a nadšení do dalšího konání.

Fotografie

Lada Čubová, Městská knihovna Beroun

Akce dokumentů

Přihláška

Facebook

Bulletin SKIP

Wikipedie

Knihovnické akce