Nacházíte se zde: Úvod Regiony 04 Plzeňský region Z akcí Návštěva knihoven v Kralovicích a v Lounech

Návštěva knihoven v Kralovicích a v Lounech

Zájezd do knihoven v Kralovicích a v Lounech 20. 4. 2012

Tak jsme opět vyrazili po knihovnách – podívat se, jak se daří kolegyním a kolegům jinde. Zájezd knihovníků Plzeňského regionu 20. 4. 2012 byl jako téměř vždy dámskou záležitostí. Přesně v 8 hodin jsme vyrazili do Kralovic, kde se městská knihovna může pochlubit novou budovou. Krásné nové prostory, vytvořené v bývalé proluce přímo na náměstí a propojené s městským úřadem nás okouzlily měkkostí dřeva v kombinaci s jednoduchými kovovými doplňky, prostorem, přehledností a spoustou světla. Příjemné prostředí, profesionální uspořádání fondu a fakt, že knihovnu, pověřenou regionálními funkcemi pro 19 knihoven obsluhují pouze 3 pracovnice v čele s paní Milenou Václavíkovou, to vše si získalo naše sympatie. Také přítomnost paní Odehnalové, bývalé vedoucí kralovické knihovny, byla velmi milá. Během povídání a výměně zkušeností při občerstvení, kterému vévodil báječný dort a koláčky domácí „knihovnické“ výroby utekl čas velmi rychle. Kdo to neví – v Kralovicích se narodila Marie Uchytilová – autorka pomníku lidickým dětem. Zmenšená sádrová studie její sochy Boženy Němcové dělá v pracovně společnici kralovickým kolegyním. Všechny knihovnice mají svoje pracovní místa umístěna kolem velkého kulatého stolu, který nedává jenom prostor k práci, ale symbolizuje i sounáležitost a přátelství.

Naším druhým cílem byla Městská knihovna v Lounech, která se od loňského roku pyšní titulem Městská knihovna roku 2011. Před její návštěvou jsme stihli ještě příjemný oběd v místní restauraci. Tady jsme zažili pro některé z nás nečekané setkání – také knihovníci z jihočeského regionu si tento den vybrali při svém zájezdu návštěvu Loun. Lounským kolegyním tak okolnosti připravily opravdu náročný den se dvěma skupinami zvědavých knihovníků. Nutno říct, že náš nájezd organizačně velmi dobře zvládly. Věnovala se nám paní ředitelka Mgr. Dagmar Bahnerová, její zástupkyně pro kulturu a vzdělávání Věra Pokorná a zástupkyně pro knihovnickou a informační službu Ilona Konířová. Knihovna je pojatá úplně jinak než ostatní knihovny – její prvotní funkcí je funkce kulturního, společenského, vzdělávacího i relaxačního centra města, půjčování literatury je pouze jednou jeho součástí. Knihovna v Lounech má výborné strategické místo – přímo na náměstí. Nově zrekonstruovaná knihovna, zasazená do starobylého prostředí bývalé radnice, vybavená multifunkčním prostorem s technickým vybavením, bezbariérovým přístupem, místností pro tvůrčí dílny, krásným venkovním prostorem pro posezení i kulturní akce a příjemnou kavárnou Jeroným působí velmi přívětivě a otevřeně. Dozvěděli jsme se o všech aktivitách, které knihovna nabízí. Jednou z největších je projekt Třetí věk, v rámci kterého probíhá vzdělávání seniorů v různých, především humanitních oborech. Většina výuky je zajištěna samotnými pracovníky knihovny. To, co se jinde moc nevidí, je dobrovolnický Spolek paní, dam a dívek. Na 25 dobrovolnic – seniorek pomáhá v knihovně, vyrábí úžasné látkové hračky, tašky a jiné nápadité výrobky, které se prodávají a výtěžek z nich může pak knihovna využít na své aktivity. Náš pobyt v lounské knihovně byl plný překvapení a diskuzí. Nikoho nenechal chladným, provokoval k přemýšlení, a co víc si přát. Malá procházka městem, ticho kostela sv. Bartoloměje s obrovským, nádherným, ze dřeva vyřezávaným oltářem i výhled z jeho věže, udělaly tečku za vydařeným dnem.

Děkujeme kolegyním z obou knihoven za milé přijetí, za jejich čas, který nám věnovaly a přejeme jim hodně zdaru v jejich práci.

Jana Hájková

Fotografie si můžete prohlédnout na rajče.net .

Akce dokumentů

Přihláška

Facebook

Bulletin SKIP

Wikipedie

Knihovnické akce