Nacházíte se zde: Úvod Regiony 04 Plzeňský region Z akcí Zájezd do Lokte

Zájezd do Lokte

Zájezd do knihovny a muzea knižní vazby v Lokti, který se konal dne 14. 10. 2014

Na padesát knihovnic a knihovníků Plzeňského kraje se 14. října 2014 zúčastnilo jednodenního zájezdu do malebného města Loket, ležícího na řece Ohři. V Městské knihovně přivítala účastníky vedoucí knihovny paní Marcela Hadravová, která je seznámila s historií i současnou činností knihovny. Knihovna sídlí od roku 2008 v barokní budově radnice v nově rekonstruovaných prostorách, je vybavená účelným, velmi pěkným nábytkem a zařízením. Působí jako kulturní a komunitní centrum města, spolupracuje se spolky, základní školou a základní uměleckou školou i s pobočkou Národního památkového ústavu. Součástí knihovny je malé muzeum – sbírka umělecké knižní vazby. Tři pracovnice zajišťují nejen činnost knihovny, ale také přístup do muzea pro turisty, proto je knihovna otevřena také v sobotu a neděli. Knihovna eviduje cca 500 čtenářů, z nichž je na 200 dětí, ročně ji navštíví 21 000 lidí. Její fond má 17 000 svazků. Knihovnice Klára Vysypalová nás seznámila s aktivitami pro děti a mládež. Noc s Andersenem se připravuje vždy už od září předešlého roku. Děti, které chtějí v knihovně nocovat, se musí k noci v knihovně „pročíst“, tedy přesněji přečíst 6 knih a představit je ostatním dětem. Součástí Noci je Království Librárie – s královnou i ministry, děti si mohou vydělat peníze, tzv. librouny a za ně si na půlnočním trhu nakupovat různé výrobky. Součástí akce Knížka pro prvňáčka jsou týdenní setkání dětí 1. tříd nad knihami, z nichž předčítají pozvaní hosté. Důraz je dáván na zapojení rodičů do čtení (čtenářské deníčky). Ukončení aktivity je slavnostní, za přítomnosti rodičů, jimž děti převypráví vybraný příběh. Dalšími úspěšnými akcemi knihovny jsou Hry bez hranic, Blešák (trhy na náměstí), čítárny, soutěž Loketský žurnál (děti si vytváří vlastní časopis), Herní klub (nabídka 100 her) – měsíční setkávání a turnaje, knihovnické výlety s knihovnou během prázdnin, Večerníčková slavnost, na které děti scénicky ztvární jednu knihu.

O muzeu - sbírce knižních vazeb pohovořila Mgr. Kamila Bartůšková. Na vzniku muzea se podíleli loketští knihaři – manželé Jan a Jarmila Sobotovi. Sbírku tvoří 120 exponátů a knihařské nářadí. 6 - 7x ročně jsou realizovány výstavy knihařů, grafiků, ilustrátorů a pořádány workshopy. Na webu knihovny je zveřejněna databáze knihařů. Povídání o sbírce bylo doplněno promítnutím filmu o výrobě knihy a umělecké vazbě.

Děkujeme kolegyním z loketské knihovny za milé přijetí.

Po obědě v restauraci hotelu Bílý kůň následovala prohlídka loketského hradu a jeho okolí. Počasí se po dopoledním dešti umoudřilo a slunečné nebe umocnilo krásu historického centra města a zanechalo ve všech pocit hezkého poučného i odpočinkového dne.

Film o manželech Sobotových vysílala Česká televize.

(Jana Hájková)


Akce dokumentů

Přihláška

Facebook

Bulletin SKIP

Wikipedie

Knihovnické akce