Nacházíte se zde: Úvod Regiony 07 Liberecký region Klub dětských knihoven Libereckého kraje Z konference Andersen

Z konference Andersen

Ocenění Zlatá stuha 2015

26. května 2015 získal významné ocenění za celoživotní tvorbu autor letošní Knížky pro prvňáčka pan Jiří Žáček.

Jiří Žáček si cenu za celoživotní dílo vysloužil sepsáním mnoha pohádek, básnických sbírek či učebnic pro děti.

Další oceněné knihy v rámci Zlaté stuhy - http://www.ceskatelevize.cz/ct24/kultura/312917-zacek-a-kolibal-si-kolem-svych-del-omotali-zlatou-stuhu/

 

Češi jako čtenáři v roce 2013

Tisková zpráva a prezentace tiskové konference k průzkumu Češi jako čtenáři v roce 2013.

Výsledky průzkumu

Tisková zpráva


Desatero malého čtenáře a Čtenářské pasy

Firma CEIBA nabízí leporelo Desatero malého čtenáře http://eshop.ceiba.cz/leporelo-desatero-maleho-ctenare. Aktuální verze Desatera MČ vznikla ve spolupráci Knihovny města Ostravy a animátora a výtvarníka Milana Lesniaka http://www.csfd.cz/tvurce/60439-milan-lesniak/. Využít jej lze různě, ať už jako upoutávku pro "zatím nečtenáře", knihovní řád pro malé čtenáře, apod.

Dále si můžete objednat Čtenářské pasy http://eshop.ceiba.cz/ctenarsky-pas. Čtenářské pasy jsou součástí projektu Cesty za knihou, který vznikl v Městské knihovně Havířov. Do čtenářského pasu děti zapisují jméno hlavního hrdiny přečtené knihy, zemi, ve které se příběh odehrává, z jaké země pochází autor a o jaký žánr se jedná. Nakonec přidělí body od 0 do 10 podle toho, jak se jim kniha líbila. Děti dostanou v knihovně razítko, které je opravňuje k cestě za další knihou...

 

Romské pohádky

Nakladatelství romské literatury KHER vydává svou prvotinu s názvem Otcův duch a jiné pohádky romských autorů. Publikace vychází jako e-kniha a je na stránkách nakladatelství zdarma ke stažení na odkazu: http://kher.cz/eknihy_nase.php

Na sto jedenácti stránkách se představí celkem patnáct romských autorů různých generací z České a Slovenské republiky, přičemž většina ze sedmadvaceti pohádek je uvedena v česko-romské nebo slovensko-romské verzi.

Obsáhlý úvod k této unikátní publikaci najdete zde: http://kher.cz/Citarna/Eseje/duch_uvod.html

 

Vančura online

S uplynutím zákonné lhůty 70 let od úmrtí autora zveřejnila Městská knihovna v Praze to nej z díla Vladislava Vančury. Dílo je ke stažení ve čtyřech různých formátech ze stránky www.mlp.cz/vancura<http://www.mlp.cz/vancura>.

 

Výstavy ke stažení

Ústav pro českou literaturu AV ČR začal dělat tzv. výstavy ke stažení. Stačí si jednotlivé panely barevně vytisknout.
Odkaz na aktuální výstavu Jaroslava Vrchlického:

http://www.ucl.cas.cz/cs/publikace/literatura-ke-staeni

 

Kampaň Kniha - závislost na celý život III

Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) v úzké spolupráci se společností Svět knihy již od roku 2009 vytváří nekomerční kampaň na podporu četby s názvem Kniha - závislost na celý život. Projekt je zaměřen především na mladou generaci. Jeho cílem je pomoci obnově čtenářské tradice a zpropagovat četbu jako atraktivní způsob trávení volného času.

V prvních dvou dílech se kampaň v podobě krátkých spotů zabývala čtenáři-osobnostmi a jejich literárními hrdiny. V roce 2012 se soustředila na knihu jako fenomén. V krátkém animovaném filmu s názvem Příběh knihy jsou představeny hlavní momenty procesu vzniku knihy (od autora, přes nakladatele, sazeče, ilustrátora, tiskaře a knihkupce až ke čtenáři). Realizace se ujali Tereza Reichová a Hynek Reich Štětka, hudbu vytvořila skupina Tajná Chuť, zvuk namixoval Martin Klusák.

http://www.youtube.com/watch?v=GLdVboVsFhk

 

MDT podle předmětů pro ZŠ

Také se Vaši žáci špatně orientují v klasickém stavění naučné literatury podle MDT na regálech? Můžete využít tento zjednodušený způsob stavění fondu podle názvu přemětů. Zaručeně funguje!

Informace

Akce dokumentů

Přihláška

Facebook

Bulletin SKIP

Wikipedie

Knihovnické akce