Nacházíte se zde: Úvod Akce a projekty Celostátní akce SKIP Březen - měsíc čtenářů Březen - měsíc čtenářů 2014

Březen - měsíc čtenářů 2014

— Kategorie:

I v tomto roce bychom v knihovnách rádi pokračovali v tradici oceňování našich nejlepších čtenářů. Uvítali bychom, kdyby knihovny v březnu pravidelně každý rok oceňovaly své nejlepší čtenáře a našly svého „Čtenáře roku“.

Cílem této aktivity je posilovat společenský význam a prestiž četby a ocenit ty, kteří služby knihoven nejvíce využívají. V roce 2014 budeme v knihovnách oceňovat naše čtenářské rodiny, kde hlavním kritériem bude počet přečtených knih v roce 2014.

V centru našeho zájmu je letos opět čtenář a čtení ve všech jeho formách.

Motto: 2014 - Hrabalovský rok v knihovnách !

Analýza mediálního obrazu pátého ročníku akce Březen – měsíc čtenářů (.pdf)

Seznam přihlášených knihoven (.xlsx)

Cíl:

  • v letošním březnu pokračovat v oceňování našich nejlepších čtenářů a vybrat našeho „Čtenáře roku,“

  • posilovat společenský význam a prestiž četby, propagovat činnost knihoven a informačních center,

  • nabídnout moderní služby knihoven 21. století, propojit čtenáře, organizace a instituce zabývající se četbou a čtenářstvím ke společné mediální kampani a dát o sobě vědět: ano, čteme a je nás stále hodně!!

  • zjistit situaci s reálným ne/čtenářstvím v ČR zjistit důvody, proč lidé nevyužívají knihovny a zlepšit nabídku služeb.

Hlavní aktivity:

1. Čtenář roku

V tomto roce bychom v knihovnách rádi pokračovali v tradici oceňování našich nejlepších čtenářů. Uvítali bychom, kdyby knihovny v březnu pravidelně každý rok oceňovaly své nejlepší čtenáře a našly svého „Čtenáře roku“. Cílem této aktivity je posilovat společenský význam a prestiž četby a ocenit ty, kteří služby knihoven nejvíce využívají. V roce 2014 budeme v knihovnách oceňovat naše čtenářské rodiny, kde hlavním kritériem bude počet přečtených knih v roce 2013. Doporučujeme, aby si každá přihlášená knihovna vedle tohoto základního kritéria zvolila podle své potřeby ještě další hlediska pro svého Čtenáře roku.

2. Anketa (průzkum) ne/čtenářů

Průzkum by se měl obracet speciálně k lidem, kteří buď nečtou (a zjistit proč), nebo ke čtenářům, kteří čtou, ale nechodí do knihovny (a zjistit proč). Šetření může mít různé formy – dotazník, řízené rozhovory, besedy apod. Při hlubším průzkumu  výsledky mohou být zajímavé jak pro knihovny, tak i partnery. Průzkum může přinést  informace o tom, co čtenářům/neuživatelům v knihovně chybí, o procentu nečtenářů v populaci, event. o možnostech toto procento měnit. Anketa (průzkum) by mohl mít  propagačně kampaňovitý dopad, s využitím i lokálním apod. Pro dotazníkové šetření mohou knihovny využít standardizované dotazníky na http://vyzkumy.knihovna.cz/, které nabízí firma Survio. Všem zájemcům rádi s průzkumy pomůžeme!

3. Týden čtení aneb „Čtení sluší každému“ (3.-9.3. 2014)

Děti čtou seniorům a naopak, zdraví nemocným a naopak, soutěže v rychlém čtení (ověřování obsahu), kritické čtení (kurzy, ukázky), ukázky digitalizovaných knih a čtení z nich, čtení v cizích jazycích (zainteresování učitelů, menšin…), non-stop čtení, čtení na netradičních místech (na střeše, na věži, v jeskyni, na stromě, ve vlaku, v tramvaji… ) a v netradiční hodinu (o půlnoci na náměstí), čtení netradičně v knihovně (postele, gauče, váledla – možnost spojit s novým vybavením a novými pravidly v knihovně, zkrátka čtení čehokoliv z čehokoliv a kýmkoliv – dle praxe, zkušeností a nápadů. Hlavně masivně a po celý týden!

Letos doporučujeme:

Bohumil Hrabal (100. výročí)

Ondřej Sekora (110. výročí)

Eduard Petiška (90. výročí)

Jiří Wolker (90. výročí)

Antonín Sova (150. výročí)

Josef Svatopluk Machar (150. výročí)

Otakar Březina (85. výročí)

Jakub Arbes (100. výročí)

Jiří Mahen (75. výročí)

Franz Kafka (90. výročí)

Ivan Diviš (90. výročí)

a mnoho dalších…….

4. Nové služby knihoven

Zavádění nových služeb a výhod pro uživatele (registrované i neregistrované), nové a netradiční typy akcí, setkání se čtenáři, kteří do knihoven (zatím) nechodí – besedy na téma proč a co s tím; snáze: ve školách, organizacích, institucích, komplikovaněji –  oslovení jednotlivců.

Neznáte ? Vyzkoušejte !!!

ANOPRESS - logo

Chtěli byste nabídnout Vašim čtenářům v elektronické podobě nejaktuálnější informace z politiky, ekonomiky, kultury nebo sportu?

Můžete zdarma využít měsíční přístup do mediální databáze, která obsahuje české deníky, včetně regionálních, přepisy rozhlasových a televizních pořadů, vybrané zpravodajské a informační servery a některé populárně naučné časopisy.

Kontakt pro přístupové heslo: hana.nova@nkp.cz

5. Biblioweb 2014

Patnáctý ročník soutěže o nejlepší webové stránky knihoven. Ve své kategorii mohou soutěžit všechny typy knihoven Cílem soutěže je udržovat kvalitu webových stránek knihoven na dostatečné úrovni, případně ji dále zvyšovat a dosáhnout, aby knihovnické www stránky sloužily jejich návštěvníkům jako spolehlivý zdroj informací o knihovnách i jejich službách a přilákaly je do nich. Soutěž je podporována Asociací krajů ČR.

Událost
  • Celostátní akce
Čas Sobota 01.03.2014 00:00 do
Pondělí 31.03.2014 00:00
Jméno
Přidat událost do kalendáře vKalendář (Windows, Linux)
iCal (Mac OS X)