Nacházíte se zde: Úvod Akce a projekty Celostátní akce SKIP Březen - měsíc čtenářů Březen měsíc čtenářů 2019 – 10. ročník

Březen měsíc čtenářů 2019 – 10. ročník

K akci BMČ se svými aktivitami každoročně hlásí více než 400 aktivních veřejných knihoven z celého Česka! Svaz knihovníků a informačních pracovníků vyhlašuje v roce 2019 již desátý ročník celostátní akce na podporu čtenářské gramotnosti.

bmc_2019_tit.jpg

Logo BMČ pro vaši potřebu si můžete stáhnout z goo.gl/YHQew. SKIP pro tuto akci vydává krásný plakát, který si můžete vyzvednout v krajských knihovnách.

Registrace akcí ukončena

Přehled akcí k BMČ 2019 (.xlsx)

Pokud vaše knihovna připravuje veřejné čtení, tak připomínáme nutnost vyplnění formuláře Hlášení o veřejném čtení v knihovně na - http://ipk.nkp.cz/formulare/ipk/hlaseni-o-uskutecneni-verejneho-cteni.

Hlavní aktivity BMČ 2019

mistr_m.jpgČtenář roku 2019

V roce 2011 jsme v knihovnách založili novou tradici – oceňování  nejlepších čtenářů. Základním kritériem  pro výběr Čtenáře roku bývá počet výpůjček konkrétního čtenáře za uplynulý rok, jak  byl vykázán ve výpůjčním systému. Celostátní Čtenář roku je každoročně vyhlášen při předávání cen Magnesia Litera. Uvítali bychom, kdyby knihovny v rámci BMČ 2019 oceňovaly své nejlepší čtenáře a našly svého „Čtenáře roku". Podle loňského průzkumu čtenářství se opět prokázalo, že ženy čtou daleko více než muži a my chceme muže ve čtenářství podpořit! V průběhu března 2019 budou vybráni čtenáři muži se zajímavým “čtenářským příběhem” nejen jednotlivých knihoven, ale také všech krajů a celostátní vítěz bude slavnostně představen v přímém přenosu České televize v rámci předávání cen Magnesia Litera 2019.

Statistika odhalila i rozdíly mezi mužským a ženským čtením. Ženy čtou, v českém prostředí více než kde jinde, výrazně více než muži. Rozdílná je i skladba jejich četby: u žen má výraznější podíl beletrie, zatímco muži čtou více literaturu faktu. Ženy dávají přednost zejména příběhové beletrii, která během dlouhých večerů pobaví, potěší nebo prostě jen přeruší podzimně-zimní zamlženou šeď vyvolávající chmurné nálady.

Čtenář roku – kritéria

  • Pravidelné půjčování knih (nejméně 1x měsíčně)
  • Půjčit si nejvíce knih v uplynulém roce (toto může být pomocné kritérium pro rozhodování mezi favority)

  • Účast na akcích knihovny

Doporučujeme, aby si každá přihlášená knihovna vedle těchto základních kritérií zvolila podle své potřeby ještě další hlediska pro svého čtenáře muže.

Jak bude tento výběr probíhat?

Knihovna, která vybere svého nejlepšího čtenáře muže, předá v období od 1. do 17. 3. 2019 slavnostním způsobem ocenění Čtenáře roku, tj. uspořádá nebo využije dostatečně prestižní akci, například za přítomnosti starosty, členů zastupitelstva, dalších významných představitelů obce apod. Slavnostní předání je prospěšné medializovat v místních i regionálních médiích a využít i k propagaci knihovny.

Biblioweb 2019

biblioweb.gif

Dvacátý ročník soutěže o nejlepší webové stránky knihoven. Ve své kategorii mohou soutěžit všechny typy knihoven Cílem soutěže je udržovat kvalitu webových stránek knihoven na dostatečné úrovni, případně ji dále zvyšovat a dosáhnout, aby knihovnické www stránky sloužily jejich návštěvníkům jako spolehlivý zdroj informací o knihovnách i jejich službách a přilákaly je do nich. Soutěž je podporována Asociací krajů ČR.

noc.jpgNoc s Andersenem 2019

Vyvrcholením letošního BŘEZNA bude již devatenáctá Noc s Andersenem, která letos připadla na 29. března. Více informací na www.nocsandersenem.cz .

 

 

 

 

 

Významná výročí března 2019

2. března – Den boje spisovatelů za mír – vyhlásilo sdružení PEN klub v roce 1984

21. března – Světový den poesie – vyhlásilo UNESCO od roku 1999

28. března – Významný den ČR – výročí narození J.A. Komenského v roce 1592Akce dokumentů