Nacházíte se zde: Úvod Regiony 07 Liberecký region Proběhlé akce 2018 Knihovna prakticky III. aneb Bookstart pro všechny

Knihovna prakticky III. aneb Bookstart pro všechny

Pořádal Regionální výbor SKIP Libereckého kraje ve spolupráci s Krajskou vědeckou knihovnou v Liberci

30. 10. 2018 od 9.00 hod.v Krajské vědecké knihovně v Liberci

Program:

Bookstartlogo.png

  • České děti a mládež jako čtenáři v roce 2017 - PhDr. Vít Richter – ředitel Knihovnického institutu Národní knihovny ČR 
  • Jak vykročit s knížkou do života – cíle a metody projektu, jak se připojit k Bookstartu - Mgr. Zlata Houšková
  • Projekt „S knížkou do života“ pohledem Libereckého kraje - Ing. Květa Vinklátová, radní Libereckého kraje
  • Jak na Bookstart - příklady dobré praxe aneb jak se to dělá jinde (KVK Liberec, MK Česká Lípa, MK Turnov, MK Rychnov u Jablonce n. N.)

Je více než zřejmé, že se čtenářstvím u mladé generace to není zrovna růžové a navíc, návštěvnost knihoven pomalu, ale jistě klesá. Dopady nečtenářství jsou alarmující, a to jak z hlediska samotné funkční gramotnosti, tak i z pohledu knihoven a jejich budoucí využitelnosti. Právě těmto aspektům se věnovaly příspěvky, které na semináři zazněly, zejména to byly výstupy z průzkumu o českém dětském  čtenářství, který proběhl v roce 2017 a jehož závěry prezentoval PhDr. Vít Richter, o podobných souvislostech a závažnosti nečtenářství hovořila i Mgr. Zlata Houšková. Ta současně podrobně představila projekt, který se zaměřuje na péči knihoven o předčtenáře  a budování čtenářských kompetencí od narození po první třídu - tedy po statut opravdového čtenáře. Ano, jedná se o aktuálně více diskutovaný projekt Bookstart – S knížkou do života, který vnímáme jako další příležitost jak využít nových prostředků, kterými přesvědčujeme nebo  inspirujeme rodiče, jak s knihou a dětmi pracovat.

O možnostech podpory projektu Libereckým krajem hovořila  paní ing. Květa Vinklátová, členka rady kraje, pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu.

O zkušenostech, které s Bookstartem i vlastními aktivitami na poli předčtenářské výchovy získali, hovořili zástupci knihoven, kteří s k projektu již přihlásili – KVK Liberec, MK Česká Lípa, MKAM Turnov, MK Rychnov nad Nisou a MK Železný Brod.

Všechny prezentace ze semináře je možné si prohlédnout zde:

Seznam účastníků - zde


Akce dokumentů

Přihláška

Facebook

Bulletin SKIP

Wikipedie

Knihovnické akce