Nacházíte se zde: Úvod Regiony 07 Liberecký region Proběhlé akce 2019 Literární vycházka Po stopách Karoliny Světlé

Literární vycházka Po stopách Karoliny Světlé

při příležitosti 120. výročí úmrtí velké spisovatelky a mimořádné ženy.

V sobotu 7. září se uskutečnila již sedmá (!) literární vycházka, kterou připravil regionální výbor SKIP Libereckého kraje. Shodou okolností cílem té první v roce 2012 byl rovněž krásný kraj pod Ještědem a procházka po místech, kde část svého života prožila Karolina Světlá. Tehdejším průvodcem nám byl místní znalec spisovatelčina života a díla, potomek rodu Mužáků, pan Pavel Bulíř.

Uběhlo pár let a připomínka na velkou spisovatelku doznala výrazné proměny – nově byla vybudována naučná stezka, která v nových souvislostech oblast v Podještědí přibližuje. Naučnou stezku vytvořil spolek Stopy v krajině, jehož cílem je podporovat vnímání krajiny jako prostoru, do kterého jsou zapsány příběhy z místní kultury a historie. Naučná stezka je koncipována tak, aby nové informační panely byly v souladu s nádhernou krajinou Podještědí a aby jejich umístění odpovídalo konkrétním místům vztahujícím se k osobě a dílu Karoliny Světlé. Naučná stezka v délce 7.5 km obsahuje 12 informačních panelů i několik odpočinkových míst. Cennou součástí naučné stezky je 18 zvukových nahrávek z děl K. Světlé i ojedinělých dobových textů, nahrávky jsou součástí informačních panelů a spustit si je můžete pomocí QR kódů přímo na vašem smartpfonu. Pro mnohé může být atraktivní i navazující Geocaching – v okolí stezky je ukryto 5 nových keší, v nichž uložené poklady se opět vztahují k životu a dílu Karoliny Světlé.

Letošním průvodcem nám byla skvělá paní Ivana Němečková, členka Sdružení rodáků a přátel Karoliny Světlé, která nás zahrnula nadšeným výkladem nejen o díle a životě Karoliny Světlé, ale uvedla nás do způsobů zdejšího života v 19. i první poloviny  20. století, tradic tehdejších a nakonec i současných. Její energie, láska k místu, nadšení pro uchování tradic a  vzpomínek nás naplnila obdivem a velkým respektem.

Odkazy:

Akce dokumentů

Přihláška

Facebook

Bulletin SKIP

Wikipedie

Knihovnické akce