Nacházíte se zde: Úvod Tisk a média Tiskové zprávy Archiv Biblioweb 2014 - tisková zpráva

Biblioweb 2014 - tisková zpráva

— Kategorie:

15. ročník soutěže o nejlepší internetové stránky českých knihoven Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR (SKIP) zorganizoval pod záštitou Asociace krajů České republiky již patnáctý ročník BIBLIOWEBu, soutěže o nejlepší webovou prezentaci knihovny. Ve dnech 17.2.2014 až 9.3.2014 zhodnotila odborná porota ve složení Ing. Aleš Brožek ze Severočeské vědecké knihovny v Ústí nad Labem (předseda poroty), Ing. Pavel Cimbálník z Městské knihovny v Přerově, Mgr. Andrea Fojtů z Ústavu výpočetní techniky Univerzity Karlovy v Praze, Ing. Jan Kaňka z Krajské knihovny Františka Bartoše ve Zlíně a Stanislava Kavanová z Městské knihovny v Jevíčku webové stránky 41 veřejných knihoven, které se přihlásily do letošního ročníku soutěže BIBLIOWEB.

Testování přístupnosti stránek pro handicapované uživatele tradičně zajistil Mgr. Radek Pavlíček z TyfloCentra Brno, o.p.s., se svými spolupracovníky.

Hodnocení proběhlo dvoukolově. Sítem 1. kola, v němž se testovalo splnění základních znaků čtyř ze sedmi kritérií a vystavení online katalogu, prošly webové stránky 30 knihoven.

Ve 2. kole bylo hodnoceno žádným až deseti body šest kritérií: kvalita obsahu stránek, design stránek, možnosti komunikace stránek s uživatelem (formuláře na psaní do knihovny, na objednávání novinek, online předregistrace, rezervace a  prodlužování dokumentů), použití technologií Web 2.0 (OPAC 2.0, RSS, blog, facebook, wiki, sdílení obrazových dat apod.) na stránkách, kvalita  písemné koncepce webu a přístupnost stránek pro handicapované uživatele. Za aktuálnost (7. kritérium) se mohlo získat 0 až 6 bodů, takže maximum bodů od jednoho hodnotitele bylo 66. Celkem tedy mohla knihovna docílit až  330 bodů.

  • V kategorii odborných knihoven a knihoven v obcích nad 30 tisíc obyvatel zvítězila Městská knihovna v Praze se ziskem 270,5 bodů (třetí nejvyšší počet), na druhém a třetím místě skončila Moravskoslezská vědecká knihovna v Ostravě a Národní technická knihovna v Praze se shodným počtem 248,5 bodu.
  • V kategorii knihoven v obcích od 14 001 do 30 000 obyvatel byla nejúspěšnější Městská knihovna v Ústí nad Orlicí s 291 body (absolutní vítěz) před Městskou knihovnou v Litvínově (275,5 bodu) a Masarykovou veřejnou knihovnou ve Vsetíně (259 bodů).
  • V kategorii knihoven v obcích do 14 tisíc obyvatel si vítězství odnesla Místní knihovna Radotín (252 bodů a 6. místo v celkovém pořadí) před Městskou knihovnou v Rokycanech (240,5 bodu) a Městskou knihovnou ve Frenštátě pod Radhoštěm (230,5 bodu).

Celkové pořadí ovlivnilo kritérium, jímž se zjišťovalo, zda jsou stránky přístupné pro handicapované uživatele podle českých Pravidel přístupnosti a WCAG 2.0.  TyfloCentrum Brno, o.p.s. vyhodnotilo jako nejlepší webové stránky Městské knihovny v Ústí nad Orlicí. Jako jediná neztratila ani bod a po právu byla oceněna zvláštní cenou "nejlepší bezbariérový web knihovny".

Letos podesáté hodnotila stránky soutěžících knihoven i laická veřejnost, která měla možnost hlasovat prostřednictvím speciálních webových stránek. Vítězem se stala Místní knihovna Veselice, která získala 1134 hlasů.

Slavnostní předání cen BIBLIOWEB 2014 se uskutečnilo 7.4.2014 na konferenci ISSS 2014. Ceny ve formě poukázek na nákup informačních technologií vítězným knihovnám věnovala Asociace krajů ČR, Pardubický kraj, Jihomoravský kraj a Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR.

Kontakt:

Ing. Aleš Brožek

Severočeská vědecká knihovna v Ústí nad Labem

Email: brozek@svkul.cz

Tel.: 731 578 269

5. 4. 2014

Akce dokumentů

Přihláška

Facebook

Bulletin SKIP

Wikipedie

Knihovnické akce