Nacházíte se zde: Úvod Tisk a média Tiskové zprávy Archiv Biblioweb 2015 - tisková zpráva

Biblioweb 2015 - tisková zpráva

— Kategorie:

Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR (SKIP) zorganizoval pod záštitou Asociace krajů České republiky již šestnáctý ročník BIBLIOWEBu, soutěže o nejlepší webovou prezentaci knihovny. Ve dnech 18. 2. 2015 až 9. 3. 2015 zhodnotila odborná porota ve složení Mgr. Andrea Fojtů, Ph.D. z Ústřední knihovny Univerzity Karlovy v Praze (předsedkyně poroty), Ing. Pavel Cimbálník z Městské knihovny v Přerově, Ing. Jan Kaňka z Krajské knihovny Františka Bartoše ve Zlíně a Stanislava Kavanová z Městské knihovny v Jevíčku webové stránky 39 veřejných knihoven, které se přihlásily do letošního ročníku soutěže BIBLIOWEB. Testování přístupnosti stránek pro handicapované uživatele tradičně zajistil Mgr. Radek Pavlíček se svými spolupracovníky z TyfloCentra Brno, o.p.s.

16. ročník soutěže o nejlepší internetové stránky českých knihoven

Tisková zpráva ke stažení (.doc)

Hodnocení proběhlo dvoukolově. Sítem 1. kola, v němž se testovalo splnění základní úrovně přístupnosti a vystavení online katalogu, prošly webové stránky 34 knihoven.

Ve 2. kole bylo hodnoceno devět kritérií:

 • kvalita obsahu stránek
 • aktuálnost stránek
 • design stránek
 • možnosti komunikace stránek s uživatelem (dostupnost kontaktních údajů, jazykové verze webu, online služby, kontaktní formuláře, informační maily, sociální sítě, podpora RSS apod.)
 • bonusová kategorie (přítomnost nadstandardních informací a funkcí – dotazníky, ankety, podpora responzivního designu a další)
 • sympatie poroty (celkový dojem webové prezentace, netradiční nápady webových služeb)
 • kvalita písemné koncepce webu
 • test reakce na dotazy
 • přístupnost stránek pro handicapované uživatele.

Maximum bodů od jednoho hodnotitele bylo 55, přičemž reakce na dotazy byla hodnocena za celou porotu pouze jedním porotcem (max. 3 body). Knihovny, kterých zástupci jsou zároveň členy hodnotící komise Bibliowebu, nebyly těmito porotci hodnoceny a mohly získat pouze průměrné hodnoty ostatních porotců. Spolu s kritériem pro přístupné webové stránky mohla knihovna docílit až 233 bodů.

 • V kategorii knihoven v obcích nad 30 tisíc obyvatel zvítězila Severočeská vědecká knihovna v Ústí nad Labem se ziskem 195 bodů (absolutní vítěz), na druhém místě skončila Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně (181 bodů). Třetí příčku obsadila Městská knihovna v Přerově (176 bodů).
 • V kategorii knihoven v obcích od 15 001 do 30 000 obyvatel byla nejúspěšnější Masarykova veřejná knihovna ve Vsetíně se 194 body (druhá v celkovém pořadí) před Městskou knihovnou v Litvínově (190 bodů tj. 3. v celkovém pořadí) a Městskou knihovnou ve Valašském Meziříčí (176 bodů).
 • V kategorii knihoven v obcích do 15 tisíc obyvatel si vítězství odnesla knihovna města Petřvald (172 bodů). Druhá v pořadí byla Městská knihovna Hradce nad Moravicí, která získala pouze o bod více (166 bodů) než Městská knihovna Dačice (165 bodů).

Absolutním vítězem v letošním ročníku soutěže Biblioweb se součtem 195 bodů stala Severočeská vědecká knihovna v Ústí nad Labem.

Městská knihovna Litvínov dostala pouze o bod méně v celkovém hodnocení, nicméně měla letos nejlépe přístupné webové stránky, získala 9 bodů z 10. a byla oceněna zvláštní cenou Blind Friendly za nejlepší bezbariérový web knihovny. Sympatie porotců (19 z celkových 20 bodů v kategorii Sympatie komise) získala Masarykova veřejná knihovna Vsetín.

Letos pojedenácté hodnotila stránky soutěžících knihoven i laická veřejnost, která měla možnost hlasovat prostřednictvím speciálních webových stránek. Vítězem se stala Knihovna U Mokřinky z obce Mokré, která získala 977 hlasů.

Slavnostní předání cen BIBLIOWEB 2015 se uskutečnilo 13. 4. 2015 na konferenci ISSS 2015 v Hradci Králové. Ceny ve formě poukázek na částku 10 000,- Kč na nákup informačních technologií vítězným knihovnám věnovala Asociace krajů ČR, Moravskoslezský kraj, Zlínský kraj a Ústecký kraj. Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR podpořil cenu veřejnosti částkou 5 000,- Kč. Severočeská vědecká knihovna v Ústí nad Labem a Masarykova veřejná knihovna Vsetín získávají navíc od firmy SUWECO poukázky na roční odběr časopisů dle vlastního výběru.

Kontakt:

Mgr. Andrea Fojtů, Ph.D.
Ústřední knihovna Univerzity Karlovy v Praze
Email: andrea.fojtu@ruk.cuni.cz
Tel.: +420 224491541

Akce dokumentů

image001.png

image004.jpg

image006.jpg

image010.jpg

image012.jpg

Přihláška

Facebook

Bulletin SKIP

Wikipedie

Knihovnické akce