Adventní zájezd SKIP do Lužice

Typ akce
zájezd

Charakteristika/anotace akce nebo program

Navštívíme Zhořelec/Görlitz, Ochranov/Herrnhut a Žitavu/Zittau.

Také v sousední Lužici drží původní vánoční obyčeje, které splývají s moderní oslavou narození Ježíška. Hned za naší hranicí zaplní mnohá náměstí trhovci s jejich vánočními výrobky a lákají k návštěvě i české občany. Nezbytná pyramida, vánoční strom a písně, živá vystoupení souborů jsou charakteristickými znaky adventu. Na starobylém náměstí historického města Zhořelce spolu se spoustou malých obchůdků v okolí bývá vánoční trh v duchu středověku a každoročně přijíždí nadělovat Ježíšek.

Vánoční kultura v Lužici má i ryze český produkt. Emigranti, kteří sem přišli, založili městečko Ochranov. V roce 1821 začali vyrábět vánoční hvězdy jako symbol betlémského světla a dnes jsou hvězdy známé po celém světě. Od roku 1880 se ochranovská hvězda začala v Herrnhutu vyrábět komerčně – a vyrábí se tu dodnes v okázalé manufaktuře, před kterou se konávají adventní a vánoční trhy. Ročně tu – pěkně po staru, rukama – vyrobí čtvrt miliónu hvězd různých velikostí. A protože manufaktura patří Jednotě bratrské, je vlastně možné říci, že ji od samého počátku až dodnes vyrábějí členové herrnhutského sboru.

Vánoční trhy v Žitavě patří bezpochyby k těm nejkrásnějším v Německu. Vánoční trhy v Žitavě nabízí velice krásné vyžití v předvánočním čase. Do historického centra můžete zavítat na svařené víno nebo klasickou německou klobásu, bratwurst. Vábivé budou i vůně perníků, trdelníků, langošů, grogu a různých čajů. Dále očekávejte světelnou ohňovou show, hudební, loutkové a taneční představení, Weinachtsmanna (Santu) s anděly...

Termín

3. 12. 2022 07:00 – 3. 12. 2022 22:00
Místo konání akce

Stanoviště autobusů před Fantovou kavárnou (historická budova Hlavního nádraží)
Wilsonova 300/8
110 00 Praha 2
Česko

Bližší určení místa
(jedná se o místo srazu)
Kraj
Praha
Registrace na akci

Přihlášky zasílejte na adresu roman.giebisch@nkp.cz.

Účastnický poplatek
700 Kč
Snížený poplatek
600 Kč
Snížený poplatek platí pro
individuální členy SKIP
Požadovaná kvalifikace pro účast na akci
Není požadována žádná minimální kvalifikace.
Pořadatel

Poznámka

Storno poplatek při odhlášení je 600 Kč. V případě zrušení zájezdu vám bude poplatek vrácen na účet.

Kontaktní osoba
Mgr. Roman Giebisch, Ph.D.
E-mail
Telefon
+420 739 614 027