Čtenářské aktivity pro děti z 1. a 2. stupně základních škol

Typ akce
seminář
Určená zejména pro
služby
dětská oddělení
Určená zejména pro instituce
knihovny v okresních městech
městské a místní knihovny
Určená pro úroveň
začátečníci
mírně pokročilí

Charakteristika/anotace akce nebo program

Seminář Čtenářské aktivity pro děti z 1. a 2. stupně základních škol se zaměří na zprostředkování příkladů dobré praxe lekcí pro děti školního věku, zajímavé metody práce či tituly, se kterými stojí za to pracovat na 1. či 2. stupni ZŠ.

Součástí semináře je zcela standardně zařazení i praktických workshopů a výměna zkušeností mezi účastníky a prezentace zajímavých programů a aktivit realizovaných v knihovnách.

Podrobnější program - čtvrtek 30. května 2024:

Čas Název příspěvku a lektor
8.45-9.15 h Registrace
9.15-10.45 h

Ochutnávka aktivit vhodných pro dětské čtenáře

Lektorky: Marie Pavlovská (NPI Brno a MU v Brně, lektorka vzdělávání učitelů z praxe, lektorka dramatické výchovy) a Pavlína Lišovská (KJM v Brně, Centrum dětského čtenářství, lektorka čtenářských klubů, učící knihovník)

Nejste si jistí, jaké metody a aktivity použít, aby byly pro děti atraktivní, neotřelé, aby bavily je i vás a ještě byly navíc užitečné pro všechny zúčastněné? V této ochutnávce najdete tipy na možné uchopení literárního textu pro mladší i starší děti, doporučení zajímavých knižních titulů i nestárnoucí klasiky.

Praktické ukázky jsou součástí tohoto příspěvku.

10.45-11.00 h Přestávka
11.00-12.15

Laskavý ilustrovaný svět Petra Horáčka

Lektor: Petr Horáček (výtvarník, ilustrátor a autor knih pro děti, žijící a publikující ve Velké Británii)

Zajímá vás, kde Petr Horáček hledá inspiraci pro svou tvorbu, jak našel svůj nezaměnitelný umělecký styl či na jakých knihách v současné chvíli pracuje? Jak se mu tvoří příběhy plné laskavosti a důležitých poselství si můžete poslechnout během povídání s ním na této besedě.

12.15-13.30 h

Přestávka na oběd

13.30-14.30 h

Workshop s Petrem Horáčkem

Lektor: Petr Horáček (výtvarník, ilustrátor a autor knih pro děti, žijící a publikující ve Velké Británii)

Obsah workshopu je překvapení :)

14.30-14.45 h Přestávka a přesun na workshopy
14.45-16.15 h

Workshopové odpoledne

Každý ze zájemců obdrží před konáním semináře speciální přihlášku, kde si vybere podle preferencí svůj workshop. Vybírat bude možné z těchto 3 akcí:

 

1) Jak propojit digi svět s literaturou - lektor: Jana Zeithammerová (Městská knihovna Břeclav, lektorka aktivit polytechnické výchovy) - časově 14.45-16.15 h

Děti sedící neustále u telefonu jsou strašákem a výzvou pro nejednoho rodiče či knihovníka. Jak lze posunout děti nenápadně skrze aktivity, které je baví, a zároveň podporujíc kritické myšlení, rozvíjejí digitální gramotnost či prostorovou orientaci k literatuře? Jednoduše! Stačí využít potenciálu moderních technologií a zábavné, ale přitom naučné aktivity, kdy se propojí literatura se světem robotů, jsou na světě.

 

2) Próza, poezie a drama, ale pozor! Žádné DRAMA TO NEBUDE :) - lektor: Češtinářka po mateřské (učitelka na ZŠ, bloggerka) - 14.45-16.15 h

Na workshopu vás seznámím s různorodými aktivitami, které lze využití na základní literární druhy, a ukážu vám, jak s nimi pracuje ve výuce (ne)obyčejná češtinářka, která miluje poezii, čokoládu, módu, učení a četbu knih pro děti a mládež.

Na internetu jsem známá jako Češtinářka po mateřské (Facebook) a @knihovna_cestinarky (Instagram), kde sdílím své nápady do hodin a svůj každodenní život češtinářky s plným úvazkem na základní škole.

 

3) Mohou být zápisky z četby něco víc než nutné zlo? - lektor: Pavlína Lišovská (KJM v Brně, Centrum dětského čtenářství) - časově 14.45-15.45 h !!!

Čtenářské deníky jsou nechvalně proslulé svou uniformností, šablonovitým zpracováním a hlavně tím, že je lze bez problémů opisovat, čímž se ztrácí jakýkoliv efekt hlubšího zamyšlení se nad přečteným. Jak je pojmout tak, aby pro děti byly atraktivní, aby umožňovaly proniknutí do hlubších rovin textu? Mohou zápisky z četby být i něčím, na co se děti budou těšit, protože někdo stojí o jejich názor? Na workshopu si ukážeme, jak pojmout zápisky z dlouhodobého hlediska jako náhradu ze čtenářský deník, ale také jak se zápisky z četby pracovat přímo na lekcích či v hodinách literární výchovy.

16.15 h Závěr prvního dne semináře

 

Podrobnější program - pátek 31. května 2024:

Čas Název příspěvku a lektor
9.45-10.15 h

Registrace

10.15-11.15 h

Projekt PAX: Můj liščí přítel

Lektor: Hana Šatná a kol. (učitelka na ZŠ Jana Babáka, Brno, nadšená inovátorka lekcí literární výchovy)

Tento projekt vznikl v podstatě "náhodou" jako program na soustředění, kde děti trávily celý týden, a původně byl určen jen pro tuto jednu příležitost. Jelikož ale jeho koncepce odpovídá příměstským táborům, je po drobných úpravách využitelný právě i v knihovnickém prostředí. Celý tento týdenní program byl inspirován jedinou knihou - PAX: Můj liščí přítel (Sara Pennypackerová). Úkoly byly vytvářeny tak, aby naplňovaly vzdělávací cíle různých oblastí, nejen literatury, a hlavně aby podněcovaly děti k živému přemýšlení.

11.15-11.30 h Přestávka
11.30-12.30 h

"POZOR!" tu je knižnica

Lektor: Eva Pindjáková (ředitelka Knižnice Ružinov) a Jana Klenovičová (vedoucí Útvaru koordinace a metodiky)

Zahraniční inspirace od našeho nejbližšího souseda v podobě představení zajímavých akcí a aktivit na podporu (nejen) dětského čtenářství z Knižnice Ružinov v Bratislavě. Tradiční i netradiční akce, pojetí jejich lekcí pro školy či zajímavosti ze slovenského knihovnictví.

12.30-13.30 h Přestávka na oběd
13.30-15.00 h

Inspirativní čtenářské aktivity pro děti z 2. stupně ZŠ s přesahem na střední školy

Lektor: Marcela Hrdličková (FF MU v Brně, pedagog na laboratorní škole Labyrinth, Brno)

Jaký je pohled na literární výchovu okem vědeckého pracovníka? A jak lze propojit strohý akademický svět s experimentálním vzděláváním? V nabídce tohoto příspěvku, který bude protkám konkrétními ukázkami metod práce se seznámíte s možnostmi, jak neotřele přimět žáky k zájmu o literaturu.

15.00-15.15 h Přestávka
15.15-16.00 h

Interaktivní, ale relaxační dílna čtení

Lektor: Pavlína Lišovská (KJM v Brně, Centrum dětského čtenářství, lektorka čtenářských klubů, učící knihovník)

Krátká ukázka interaktivní dílny čtení. Vezměte si s sebou prosím právě čtenou knihu (je jedno zda dětskou, či pro dospělé).

16.00 h Závěr druhého dne semináře

 

Seminář je pořádaný Centrem dětského čtenářství při Knihovně Jiřího Mahena v Brně a SKIP Velká Morava za finanční podpory Ministerstva kultury ČR z grantového programu Knihovna 21. století.

Těšíme se na Vaši účast!

 

Termín

30. 5. 2024 08:45 – 31. 5. 2024 16:00
Místo konání akce

Knihovna Jiřího Mahena v Brně
Kobližná 4
601 50 Brno
Česko

Kraj
Jihomoravský kraj
Registrace na akci
Termín pro přihlášky k účasti
Účastnický poplatek
450 Kč
Snížený poplatek
400 Kč
Snížený poplatek platí pro
individuální členy SKIP ČR
Požadovaná kvalifikace pro účast na akci
Není požadována žádná minimální kvalifikace.
Maximální počet účastníků
60
Kontaktní osoba
Mgr. Pavlína Lišovská
E-mail
Telefon
+420 542 532 146
Akce je realizována za podpory Ministerstva kultury ČR, konkrétně programu
Knihovna 21. století