Využití AI a moderních technologií v knihovnách

Typ akce
seminář
Určená zejména pro
služby
dětská oddělení
Určená zejména pro instituce
knihovny v okresních městech
městské a místní knihovny
Určená pro úroveň
začátečníci
mírně pokročilí

Charakteristika/anotace akce nebo program

Seminář Využití AI a moderních technologií v knihovnách proběhne ve dnech 22. – 23. května 2025), jeho cílem bude primárně zprostředkovat nápady na práci s moderními technologiemi, umělou inteligencí a jejich využití při rozvoji digitální gramotnosti u žáků základních či středních škol.

Součástí semináře je zcela standardně zařazení i praktických workshopů a výměna zkušeností mezi účastníky a prezentace zajímavých programů a aktivit realizovaných v knihovnách.

Přihlašovací formulář je zde: https://forms.gle/ouziN2ShQKkewBj9A

Program semináře - anotace budou postupně doplňovány a upřesňovány:

Čtvrtek 22. května 2025

Čas

Příspěvek

9.15-9.45 h Registrace
9.45-11.15 h

AI v praxi: Jak ji využít v knihovně, ve škole i v kroužku - lektor: Bára Karpíšková (pedagog v SVČ Lužánky, manažerka vzdělávacích projektů a tvůrkyně vzdělávacích kurzů, zkušenosti s výukou na ZŠ a projekty zaměřenými na děti ohrožené školním neúspěchem, podílí se na vývoji aplikace Tiny a vzniku AI kurikula)

Co dnes AI opravdu umí – a jak ji můžeme zapojit do běžného provozu knihovny, výuky nebo volnočasových aktivit? Praktický úvod ukáže konkrétní příklady využití umělé inteligence pro knihovníky, pedagogy a pracovníky SVČ i DDM. Podíváme se, jak AI usnadňuje každodenní práci a otevírá nové možnosti pro kreativitu i spolupráci.

 

11.15-11.30 h přestávka
11.30-12.30 h

Příklad dobré praxe z Místní knihovny Kostice - Roboti, kam se podíváš - lektor: Ivana Rampáčková (Místní knihovna Kostice; původní profesí učitelka, dnes knihovnice v knihovně, která funguje jako komunitní centrum, věnuje se také činnosti pedagoga volného času, vede zájmové kroužky pro děti a organizuje akce pro širokou veřejnost)

Jak může vypadat knihovna, kde se kromě čtení také programuje? Přijďte se inspirovat zkušenostmi z Komunitního centra a Místní knihovny Kostice, kde se tradiční knihovnická práce propojuje s volnočasovým vzděláváním. Ukážeme vám, jak jsme se od jednoduchých online aktivit postupně dostali až k práci s technologiemi jako je Blue-Bot, micro:bit nebo LEGO Education. Dozvíte se, jak začít s programováním i bez odborného zázemí a jaké další akce v knihovně pořádáme.

12.30-13.30 h obědová pauza
13.30-15.30 h

Workshopové odpoledne - paralelní workshopy

zájemci si budou moci předem zvolit, kterého workshopu se budou chtít zúčastnit (anotace budou doplněny)

W1: Umělá inteligence vs. my - lektoři: Matyáš Čechovský a Dominika Krčálová (KJM v Brně; učící knihovníci, kteří se ve své práci specializují na práci s digi technologiemi, mají zkušenosti s lektorováním akcí nejen pro děti všech cílových skupin, ale také s akcemi pro dospělé)

Umělá inteligence je čím dál více rozšířená a práci s ní se v budoucnu nevyhneme. Je však důležité vědět nejen o práci, kterou za nás může udělat, ale i o jejích rizicích a nedostatcích. Program je z půlky praktický – žáci se budou učit pracovat a komunikovat s vybranými moduly AI a dozví se, jaký je rozdíl mezi klasickým vyhledáváním na internetu a komunikací s AI. K práci s umělou inteligencí je využita kniha Malý princ.

 

W2: Kreativně s AI - lektor: Roman Pospíšil (KJM v Brně, věnuje se programům zaměřeným na digitální gramotnost a využití moderních technologií, zaměřuje se na rozvoj kompetencí u dětí i seniorů, vč. témat jako je umělá inteligence a ověřování informací)

Workshop Kreativně s AI nabídne účastníkům možnost vyzkoušet si práci s nástroji umělé inteligence v kreativním a zároveň kritickém kontextu. Seznámíme se s tím, jak AI funguje, jak ji smysluplně zapojit do knihovnických vzdělávacích aktivit a jak rozvíjet digitální a mediální gramotnost mladých čtenářů. Účastníci si prakticky vyzkouší například rozpoznávání slavných obrazů pomocí AI, tvorbu literárních úryvků inspirovaných Čapkovým R.U.R. nebo generování ilustrací podle vlastních představ. To vše s důrazem na podporu tvořivosti, čtenářství a kritického přístupu k technologiím.

 

W3: Svět kódu: Začínáme s programováním - lektor: Ivana Rampáčková (Místní knihovna Kostice; původní profesí učitelka, dnes knihovnice v knihovně, která funguje jako komunitní centrum, věnuje se také činnosti pedagoga volného času, vede zájmové kroužky pro děti a organizuje akce pro širokou veřejnost)

Prakticky zaměřený workshop, ve kterém se účastníci seznámí se základy programování prostřednictvím jednoduchých a volně dostupných online nástrojů. Vyzkouší si práci se stavebnicemi LEGO Education včetně stavby a programování vlastního funkčního modelu. Workshop je určen jak začátečníkům, tak knihovníkům, kteří hledají inspiraci, jak začlenit programování do aktivit své knihovny.

15.30-... Zakončení prvního dne semináře

 

Pátek 23. května 2025

Čas Příspěvek
9.00-9.30 h Registrace
9.30-11.00 h

Psaní (si) s AI - lektor: Míla Linc (Městská knihovna v Praze, spisovatel žánru sci-fi a fantasy, publikoval povídky např. ve sbornících Drakobijci či časopise Pevnost, autor příručky pro autory fantasy a pány jeskyně Středověký svět, zabývá se mj. funkčním využitím moderních technologií při práci s různými cílovými skupinami uživatelů knihoven)

Pokud hovoříme o AI v kontextu knihoven, nelze nezmínit otázku "Bude za nás AI psát knihy"? Podíváme se téhle problematice na zoubek - jak z pohledu autorů, a tedy i přístupu k psaní, kde všude může AI nějakým způsobem do tvorby zasáhnout, tak i z hlediska knihovníků - co s takovými díly budeme vlastně dělat? Jak se změní čtenářství v okamžiku, kdy je mnohem snazší si vygenerovat podcast, který obsah textu shrne, než jej číst. Budou se příběhy ještě číst, když si hollywoodský film může každý vygenerovat podle svého vkusu? Jaká by mohla být role knihoven ve světě, kdy psaní s AI nebude v západní Evropě přepychem horních deseti tisíc, u nás aparátem podivínů a v carském Rusku pouze předmětem vášnivým debat v anarchistických kroužcích?

11.00-11.15 h přestávka
11.15-12.45 h

Knihovna 2.0: Od knihovníka k tvůrci - lektor: Vojtěch Hamerský (CyberSecurityHubCZ; absolvent Katedry informačních studií a knihovnictví na Masarykově univerzitě v Brně, ve svém osobním i profesním životě se specializuje na oblast technologií, vzdělávání či multimediální tvorbu)

Objevte, jak může umělá inteligence stát po vašem boku a obohatit každodenní práci knihovníka – od snadnějších rešerší a přípravy výukových materiálů až po tvorbu interaktivních programů, které zaujmou čtenáře všech generací. Vyzkoušíme si konkrétní nástroje, které vám ušetří čas, podpoří vaši kreativitu a otevřou nové možnosti. Inspirujte se, jak posunout svou roli od rutinních úkolů k větší tvořivosti a inovacím v knihovní praxi.

12.45-13.30 h

obědová pauza

13.30-15.30 h

Od offline textu k animovanému stop motion videu - Matyáš Čechovský, Dominika Krčálová, Pavlína Lišovská, Jaroslav Kratochvíl

Účastníci budou rozděleni do tvůrčích skupin, v nichž budou postupně plnit všechny úkoly, jejichž výsledkem bude animované stop motion video vč. "soundtracku".

15.30-15.45 h přestávka
15.45-16.30 h

Canva vychytávky aneb Jak si vytvořit slušivý grafický kabátek pro své projekty - Klára Glozarová (Střední škola grafická Brno)

Mini workshop s ukázkou, jaké možnosti nabízí program Canva pro potřeby tvorby přebalu knihy, úvodního obrázku videa apod. - zúročíme své předcházející video a vytvoříme mu úvodní obrázek.

16.30-... Závěr druhého dne semináře

Seminář je pořádaný Centrem dětského čtenářství při Knihovně Jiřího Mahena v Brně a SKIP Velká Morava za finanční podpory Ministerstva kultury ČR z grantového programu Knihovna 21. století.

Těšíme se na Vaši účast!

 

Termín

22. 5. 2025 08:30 – 23. 5. 2025 17:00
Místo konání akce

Knihovna Jiřího Mahena v Brně
Kobližná 4
60150 Brno
Česko

Kraj
Jihomoravský kraj
Registrace na akci

Přihlašovací formulář zde: https://forms.gle/ouziN2ShQKkewBj9A 

Termín pro přihlášky k účasti
Účastnický poplatek
400 Kč
Snížený poplatek
350 Kč
Snížený poplatek platí pro
Individuální členy SKIP ČR.
Požadovaná kvalifikace pro účast na akci
Není požadována žádná minimální kvalifikace.
Maximální počet účastníků
50
Kontaktní osoba
Mgr. Pavlína Lišovská
E-mail
Telefon
+420 542 532 146
Akce je realizována za podpory Ministerstva kultury ČR, konkrétně programu
Knihovna 21. století