Studijní cesta SKIP Liberecko

Cíl projektu

V rámci jednodenní studijní cesty na jih Čech ukázat knihovníkům Libereckého kraje nově vybudované knihovny a jejich praxi v Písku a Českých Budějovicích.

Rok realizace
2023
Schválená částka
10 000 Kč
Typ žadatele
regionální organizace SKIP
Žadatel

Vyhodnocení

Studijní cesta Libereckého regionu SKIP směřovala do nově rekonstruovaných knihoven v Písku a v Českých Budějovicích. Vzhledem k finanční nákladnosti dopravy jsme byli nuceni zvolit i finanční příspěvek od účastníků zájezdu.

V úterý 6. 6. 2023 se 35 knihovníků z různých koutů Libereckého kraje vydalo načerpat nové zkušenosti a podněty do jižních Čech. Naší první zastávkou byla Městská knihovna Písek, kde nás přivítal a následně i jednu polovinu účastníků provázel její ředitel Mgr. Roman Dub. Tato knihovna se v roce 2019 přestěhovala z nevyhovujících stísněných prostor do nově adaptované budovy bývalé školy J. A. Komenského na Alšově náměstí a mohla tak podstatně rozšířit služby svým uživatelům. Součástí projektu nové knihovny bylo i vytvoření Centra vzdělávání se zaměřením na podporu neformálního vzdělávání. Po zhlédnutí úžasných interiérů knihovny a mnoha dotazech z naší strany následoval krátký rozchod po městě Písek, který většina účastníků využila ke konzumaci oběda a procházce po Kamenném mostě, tedy nejstarším dochovaném mostu v ČR. Nádhernou kulisou byly na nábřeží postavené sochy z písku. Skvělé dojmy z Písku nepokazil ani déšť, který nás před odjezdem do Českých Budějovic zastihl.

Druhou zastávkou byla nově postavená přístavba Jihočeské vědecké knihovny v Českých Budějovicích v ulici Lidická. Mnozí si možná vzpomenou, že kvůli stavbě muselo dojít k přesunu bludného kamene na nové místo o několik metrů dále. Ve zdejší knihovně nás již očekávala PhDr. Zuzana Hájková náměstkyně pro knihovnické služby, která nás i provázela. Uvítat nás přišel i ředitel knihovny Mgr. Ivo Kareš. Prohlédli jsme si různá zajímavá stavební řešení a zaujal nás i způsob vyhledávání dokumentů v systému ARL, který používá i Krajská vědecká knihovna v Liberci. Jihočeská vědecká knihovna je zatím jedinou knihovnou, která nabízí výpůjčky elektronických audioknih (e-audioknihy).

Před půl šestou jsme se vyčerpaní, ale plní zážitků a nových inspirací vydali na dalekou cestu na sever zpět k domovu. Cestu tam i zpět nám zpestřila blesková vědomostní soutěž, kterou připravila Jitka Šedinová. Při cestě tam to byly otázky věnované Písku, při cestě zpět otázky na téma Českých Budějovic. První přihlášený, který správně odpověděl, dostal za odměnu malý dáreček. V autobuse tak panovala skvělá nálada.

Fotodokumentace na Rajčeti